Cała prawda o kosztach chwilówek

Cała prawda o kosztach chwilówek

Koszty obsługi zobowiązań finansowych to odsetki, prowizja oraz inne dodatkowe opłaty, jak np. ubezpieczenie, gdy jest ono konieczne. Wyrażane są poprzez współczynnik RRSO, czyli oprocentowanie rzeczywiste, które jako jedyne wskazuje całkowity poniesiony koszt. Kredytodawcy dość sprytnie manipulują oprocentowaniem świadcząc pożyczki z promocyjną prowizją 0 zł, ale podnoszą ceny odsetek lub po prostu wymagają zakupu ubezpieczenia. Choć ustawa o kredycie konsumenckim wymaga udostępnienia wszystkich pobieranych opłat, niekiedy są one wplecione w koszty w taki sposób, że dopiero po pewnym czasie jesteśmy w stanie zorientować się, za co tak naprawdę płacimy. Przy zaciąganiu kredytu w banku, klienci często odwiedzają wybrany oddział i na miejscu dowiadują się, jakie jest rzeczywiste oprocentowanie i ile faktycznie będzie wynosiła comiesięczna rata zobowiązania. Niestety w przypadku firm pożyczkowych, sprawa nie jest tak oczywista. Wprawdzie serwisy zajmujące się udzielaniem chwilówek wyposażone są w specjalne suwaki, za pomocą których możemy poznać koszty pożyczek, jednak pamiętajmy, że są to często symulacje. Natomiast ostateczna kwota do zwrotu zależy często od zdolności kredytowej konsumenta.

Cała prawda o kosztach chwilówek

Ilustracja przedstawiająca kobietę z wykresamiUstawa antylichwiarska z 2016 roku wprowadziła zmian w kosztach maksymalnych pożyczek pozabankowych. Otóż narzucono limit, którego poszczególni pożyczkodawcy nie mogą przekroczyć ustalając koszty pozaodsetkowe obsługi proponowanych zobowiązań finansowych. Po pierwsze całkowita ich suma nie może przekroczyć 100% kwoty pożyczki. Co więcej mogą stanowić 25% kwoty zobowiązania oraz 30% jego kwoty za każdy rok trwania umowy. By wyliczyć koszty obsługi pożyczek można posłużyć się specjalnym wzorem:

(kwota pożyczki x 0,25) + ((kwota pożyczki x (liczba dni spłaty/365)) x 0,3))

Przykładowo, jeśli zamierzamy pożyczyć 1 000 zł na 30 dni, to maksymalny koszt pozaodsetkowy (prowizja) jest równy 274,65 zł. Jeśli będzie wyższy o tej sumy, to oznacza, że dana firma przekroczyła ustawowo narzucony limit.

Odsetki wynoszą maksymalnie 10% w skali roku, więc nie są to wygórowane koszty.jeśli jednak spotkamy się z sytuacją, w której wartość prowizji będzie ponad progowa możemy zgłosić ten fakt do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na szczęście uczciwe firmy pozabankowe nie ryzykują z podnoszeniem kosztów swoich produktów. Zaś pojawiające się na rynku nowe pożyczki online są coraz tańsze niż jeszcze kilka lat temu. Dzieje się tak dlatego, że instytucje proponujące nowe chwilówki muszą zachęcić konsumentów do skorzystania z ich usług.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *